Erasmus cepte; Ankara Üniversitesi Erasmus akıllı telefon uygulaması “Wherasmus” kullanıma sunuldu:

Ankara Üniversitesi öğrencilerinin Erasmus işlemlerini kolaylaştırmak ve güncel duyuru ve haberlere en hızlı şekilde erişimlerini sağlamak üzere hazırlanan, Erasmus akıllı telefon uygulaması olan “Wherasmus”, Google Play Store’da yerini aldı. Uygulama kısa bir süre içinde de IOS için kullanılabilir hale gelecek.

Ankara Üniversitesi’nden Erasmus programıyla Avrupa’ya gidecek ve benzer şekilde, Avrupa’dan Üniversitemize gelecek öğrencilere yönelik olarak hazırlanan uygulama ile öğrenciler, Erasmus için gerekli tüm belge ve formlara, yol haritalarına, gidilecek üniversitelerin bilgilerine, temel sözlüklere, etkinlikler, haberler ve duyurulara hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilecekler.

Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilk olan uygulama, Üniversitemiz AB Eğitim Programları Koordinatörlüğü ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencilerinden Hasan Kara’nın ortaklaşa çalışması ile geliştirildi. Yaklaşık 3 yıl önce, bir dönem projesi olarak Doç.Dr.Refik Samet’in danışmanlığında öğrencilerimiz Hasan Kara ve Mesut Meral tarafından başlatılan çalışma, deneme sürümü olarak geçtiğimiz yıl yayımlanmış ve başarıyla gerçekleştirilen denemenin ardından kullanıma sunulmuştur.

Programı kullanabilmek için, Üniversitemizden Erasmus hareketliliğine seçilmiş olmak gereklidir. Seçilen öğrencilerin giriş şifreleri e-posta adreslerine gönderilmektedir. Programı indirmek için Google Play Store’da “Wherasmus” adıyla aramak ya da e-posta adresinize gelecek linke tıklamak yeterlidir.