Erasmus öğrencilerinin ve stajerlerinin dikkatine

Oluşturuldu 2015.07.27 / Güncellendi 2018.06.27 15:44
Erasmus programı ile Litvanya‘da eğitim görecek öğrencilerinin, Elçiliğimize yapacakları vize başvurusundan önce dikkat etmesi gereken hususlar ve vize hakkındaki detaylar aşağıda belirtilmiştir:
Vize için gerekli olan evraklar:

 1. Ulusal (D) vize ON-LINE elektronik başvuru formu doldurulması (lütfen D-Ulusal  seçeneğini seçin, tüm sayfaların çıktısını alın, her bir sayfayı imzalayın, mülakat için diğer evraklar beraberinde getirin). 90 günden az kalacak başvuru sahipleri, Schengen vizesi formu doldurmalıdır.
 2. Pasaport: Öğrencilerin pasaportlarının geçerlilik tarihleri, 10 yıldan eski olmaması ve Litvanya‘dan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 3. 1 adet fotoğraf: Öğrencilerin fotoğrafları, başvuru tarihinden evvel en fazla 3 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraflar, 3,5×4,5 cm boyutunda ve arkası beyaz fonlu olmalıdır.
 4. Kabul yazısı/davetiye: Litvanya‘daki üniversiteler tarafından hazırlanan söz konusu resmi yazıların, sadece Litvanya dilindeki düzenlenmiş olanları kabul edilmektedir. İngilizce dilinde hazırlanan ve içeriğinde bilgi yanlışlıkları (ad-soyad, pasaport numarası vb.) bulunan kabul yazıları dikkate alınmayacaktır. Ayrıca öğrenciler, Litvanya dilindeki kabul mektuplarının e-mail çıktısı ile de başvuru yapabilirler.  Konaklamaya ilişkin bilgilerin de kabul mektubunda yer alması gerekmektedir. Bu tür bilgiler kabul mektubunda yer almıyor ise konaklamaya ilişkin belge sunulmalıdır.
 5. Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortalarının tarihleri, Litvanya‘ya yapılacak olan seyahat süresini tam olarak kapsamalıdır. Sigortalar, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı ve en az 30.000 Euro‘ya kadar  gerekli teminatı kapsaması gerekmektedir. Sigortaların Türkçe nüshaları ya da fotokopileri de  tarafımıza sunulabilir. İngilizce dilinde hazırlanan nüshalar ise öğrencilerin seyahat süresince yanlarında bulunmalıdır.
 6. Hibe yazısı: Türkiye‘deki üniversiteler tarafından düzenlenen hibe yazılarının yalnızca orjinalleri Elçiliğimize sunulmalıdır. Hibe almayacak olan öğrencilerin, Litvanya‘da kalınacak her ay için en az 200 Euro miktar bulunan banka hesap cüzdanı sunmaları gerekmektedir. Söz konusu banka hesap cüzdanları, son 3 aya ait hesap hareketlerini de göstermelidir. Öğrencilerin masraflarının, başka bir şahıs tarafından karşılanması halinde, o şahsın yeterli miktara sahip banka hesap cüzdanını ve noter onaylı taahhütname de sunmaları gerekmektedir.
 7. Uçak rezervasyonu: Litvanya‘da eğitim görecek öğrencilerin Elçiliğimize vize başvurusunda bulunurken, uçak rezervasyonlarını da sunmaları gerekmektedir. Söz konusu rezervasyonlar, Litvanya dilinde düzenlenmiş olan kabul mektuplarında yazan eğitim sürelerinin başlangıç tarihlerinden en fazla 3 gün öncesine kadar da yapılabilir. Litvanya‘dan çıkış tarihi ise, kabul mektubunda yazan tarihe göre talep edilmelidir. Bu tarihlerden daha önce veya sonra yapılan rezervasyonlar ya da alınan uçak biletleri, Elçiliğimiz tarafından dikkate alınmayacaktır. Letonya aktarmalı alınan uçak biletleri ya da yapılan rezervasyonlar tarafımıza sunulduğu takdirde, Litvanya‘ya kadar olan seyahatlerini de kapsayan destekleyici evrakları da sunmaları gerekmektedir. (Otobüs bileti v.b.).
 8. Öğrenci belgesi: Öğrencilerin, Elçiliğimize güncel tarihli öğrenci belgesi sunmaları gerekmektedir.
 • Elçiliğimizin, yukarıda yer alan evraklara ek olarak, öğrencilerden destekleyici olarak evrak talep etme hakkı bulunmaktadır.
 • Erasmus kapsamında, Litvanya‘da eğitim görecek öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır.
 • Vize başvuruları, şahsi olarak sadece Ankara‘daki Büyükelçiliğimiz tarafından kabul edilmektedir.
 • Vize başvuruları 7 ila 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır, ancak söz konusu süreç bazı zamanlarda yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir.
 • Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. Uçak biletleri alınmadan önce, öğrencilerin en erken randevu tarihini öğrenmeleri ve yolculuk planlarını söz konusu tarihi de göz önünde bulundurarak yapmaları gerekmektedir.
 • Litvanya Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği‘nde, vizeler ve diğer konsolosluk hizmetleri için evrakları sunmak üzere ON-LINE (Çevrimiçi) RANDEVU alınmaktadırNot: Erasmus programı kapsamında staj yapacak başvuru sahipleri, gidiş ile beraber dönüş uçak rezervasyonlarını da ibraz etmek zorundadırlar. Ayrıca, kabul mektuplarında yazılan tarihlerde 3’er gün ekstra verilmesi insiyatifi, staj kapsamında giden başvuru sahiplerini kapsamamaktadır.