Dikkat.! Sınav saati değişmiştir! 
Değerli Öğrencilerimiz ve Personelimiz,

Erasmus öğrenim ve staj hareketliliklerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunmayı planlayan öğrencilerimiz ve personelimiz için, Koordinaörlüğümüzce yabancı dil seviye tespit sınavı düzenlenecektir. Sözkonusu sınav 22 Aralık 2019 (Pazar) tarihinde, saat 14:00‘da Cebeci Yerleşkemizde gerçekleştirilecek  olup (talep fazlalığı yaşanırsa farklı yerleşkelerde de düzenlenebilir), sınav salonları ayrıca ilan edilecektir. Sınav İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca dillerinden yapılacaktır ve adaylar bu dillerden sadece bir tanesi için sınava başvuruda bulunabileceklerdir.

13 Kasım 2019 tarihinde yapılan “2019 Erasmus Personel Yabancı Dil Sınavı”na başvurmuş olan personelimiz, 22 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek sınava başvuramazlar
ÖNEMLİ NOT: Bu sınav sadece Üniversitemizden Erasmus hareketliliklerine katılmak içindir, başka amaçla kullanılamaz. Sınav ücretsiz olmakla birlikte, her bir katılımcı için belirli bir maliyet karşılığında düzenlenmektedir. Kamu kaynağının israf edilmemesi amacıyla,  lütfen Erasmus hareketliliklerine gerçekten katılmayı planlıyorsanız sınava başvurunuz!

Başvuru Yöntemi:

 • Sınav ücretsiz olacaktır.
 • Bununla birlikte, Erasmus Uygulama El Kitabının  4.2.4 maddesi gereğince, sınava başvurduğu halde girmeyen adayların, yapacakları Erasmus hareketliliği başvurularında toplam puanlarından 5 puan eksiltme yapılacaktır.
(Yükseköğretim kurumları, düzenledikleri yabancı dil seviye tespit sınavlarına katılım için öğrencilerden ücret alamaz. Zira öğrenci seçim süreci ile ilgili masraflara destek olmak üzere kurumsal destek hibesi verilmektedir. Sınava katılacak öğrenci sayısını belirleyebilmek ve sınav düzenlenmesine ilişkin masraflara ayrılan kaynakların israfını engellemek üzere sınava başvurup da mücbir bir sebep olmaksızın katılmayan öğrencilerden, Yükseköğrenim kapsamındaki herhangi bir hareketliliğe tekrar başvurmaları halinde, ağırlıklı seçim puanlarından -5 puan düşürülebilir. Mazeretsiz yabancı dil sınavına katılmama durumunda -5 puan indirilebilmesi için bu durumun sınav ilanında açıkça belirtilmesi zorunludur. İlanda belirtilmemişse, bu nedenle puan indirimi uygulanamaz)
 
 
 
 • Erasmus hareketlilik başvuruları Koordinatörlüğümüzün “app.erasmus.ankara.edu.tr” adresli internet sayfası üzerinden alınacaktır.
 • Çevrimiçi (online) başvuru dönemi, başlamıştır.  Son başvuru tarihi 8 Aralık  2019, Pazar (Türkiye Saati ile) 23:55 olacaktır. Bu tarihten sonra yabancı dil sınavına başvuru seçeneği kapatılacaktır.
 • Bu yıl alınacak Erasmus başvurularında, Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulundan alınan hazırlık bitirme notları da kabul edilecektir. ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen diğer yabancı dil sınavları da yine ÖSYM dönüştürme tablosuna göre, 100’lük sisteme dönüştürülerek değerlendirmeye alınabilecektir. Ayrıca, TÖMER’den edinilen bireysel sınav sertifikalarının / diplomaların dönüşümünde ADYÇ (CEFR) dönşümleri esas alınacaktır. (Detaylı bilgi için son notu inceleyiniz)
 • Öğrencilerimizin başvuru için AB Ofisine ya da başka bir birime gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Başvuru sayfamızdan (app.erasmus.ankara.edu.tr) kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra, “Sınav başvurusu” menüsünü seçmeleri ve “2019-20 YABANCI DİL SINAVI” altından, girmek istedikleri sınav türünü işaretlemeleri yeterlidir. Ayrıca, sınav başvuru formlarının bir çıktısı alınarak sınav tarihine kadar saklanmalı ve imzalanarak – koordinatörünüze ya da ofisimize imzalatmaya gerek yoktur- sınav girişinde öğrenci kimliği ve nüfus cüzdanı veya ehliyet ile birlikte (yabancı uyruklular için pasaport kabul edilmektedir) ibraz edilmelidir. (Formları Koordinatörlüğümüze getirmenize gerek bulunmamaktadır)
 • Bu başvurular sadece yabancı dil sınavı içindir. Erasmus Öğrenim veya Staj Hareketliliği başvuru dönemi ayrıca açılacaktır. Yabancı dil sınavına başvurmuş olmak, Erasmus hareketlilikleri için başvurmak anlamını taşımamaktadır
 • Yabancı dil sınavı için yukarıda açıklanan yöntemler dahilinde başvurmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.
 • Engelli öğrencilerimizin, engel durumlarını ve özel taleplerini “erasmus@ankara.edu.tr” adresine bildirmeleri halinde sınav salonlarında kendileri için gerekli düzenlemeler Koordinatörlüğümüzce yapılacaktır.
 • Sınava başvuracak personelimiz, öğrenci numarası yerine kurum sicil numarasını beş haneli olarak yazmalıdır. (Örnek: 27XXX)
 • Sınava başvuracak personelimizin çalışmakta olduğu birim, açılan listede yer almıyorsa, menüde yer alan “Rektörlük > Diğer Birimler” seçeneği seçilmelidir. 

Saygı ile duyurulur,
AB Eğitim Programları Koordinatörlüğü
ENGLISH VERSION
Dear Students and Staff,
Our foreign language proficiency exam will be organized by our office for our students and staff who plan to apply for Erasmus mobilities. This exam will be held at Cebeci Campus on December 22, 2019 at 14:00. The exam will be held in English, German, Italian, Spanish and French, and applicants will be able to apply for the exam only for one of these languages.
The exam will be free of charge.
Erasmus foreign languge test applications will be taken through our online application tool:  app.erasmus.ankara.edu.tr 
The online application period has started. Application deadline is December 8, 2019 Thursday (with Turkish Time) will be 23:55. After this date, the option to apply for the foreign language exam  will be closed.
Graduation notes from the School of Foreign Languages ​​will be accepted as well. Other certificates to be accepted will be indicated in our Erasmus announcements. In addition, the conversion of certificates obtained from TÖMER shall be based on the CEFR  transformations.
Our students do not need to go to the EU Office to submit their documents.
These applications are only  for foreign language exam.  Erasmus Study and Internship Mobility application period will be started accordingly. To apply for a foreign language exam does not mean to apply for an Erasmus mobility.
Candidates who did not apply for the foreign language exam within the methods described above will not be taken for the exam.
Students with special needs should  write to  “ erasmus@ankara.edu.tr”  about their disabilities and  special demands. All necessary arrangements in the exam halls for  them  will be arranged by our Office.
Best Regards,
EU OFFICE